Pesto
תפריט
א', 26 ספט 2021, 12:36
110475 חברים
פסטו - אתר המתכונים הגדול בישראל אתר האוכל והמתכונים הישראלי Pesto

אוהבים תה?! כמות חריגה של קוטלי חרקים נמצאה בתה של חברות פופולריות

אחד המשקאות הנפוצים בעולם, הנחשב למנחם, מרפא, מרגיע בעת מחלה ואפילו משפר תזונתית ומעודד נפשית, עשוי להיות מסוכן לבריאות    

מאת: ראובן מ. ::: 975 קריאות   

מקור
 

אין דבר נעים יותר מללגום כוס חמה של תה צמחים ביום קר של חורף. אבל מלבד היותו טעים ומחמם, תה מספק שורה של יתרונות בריאותיים שונים, כמו נוגדי חימצון... אלא אם התה שלך ספוג בחומרי הדברה.

רשת CBC  דיווחה על חקירה שנעשתה לאיתור רמות של שאריות חומרי הדברה אשר נתגלו בתה של כמה מהחברות הגדולות לייצור המשקה הפופולרי. באמצעות מעבדה מוסמכת, החוקרים ניצלו שיטות בדיקה רשמיות של הסוכנות הלאומית לפיקוח על מזון כדי לבדוק שאריות חומרי הדברה על עלי תה יבשים.

החוקרים ב-CBC גילו כי ביותר ממחצית התה שנבדק היו שאריות חומרי הדברה שהיו מעל ההיתר המקובל חוקית. כימיקלים רבים נמצאו ב-8 מתוך 10 סוגי תה, עם מותג אחד של תה המכיל מעל 22 סוגים שונים של חומרי הדברה (Uncle Lee’s Legends of China).

רוב חומרי הדברה אלה מוחרמים לשימוש במספר מדינות בשל סיכוני בריאות שהם מציבים עוד בשדה - בפני העובדים המטפלים בגידולי התה, וגם עקב ההשפעות השליליות שיש להם על הסביבה (כמו גם על בריאותם של אלה שצרכו את המוצרים).

"עורך הדין הידוע כדואג לשימור הסביבה, דוד בויד, אמר ל- CBC: " הממצאים מאוד מדאיגים ממספר פרספקטיבות ... נוכחותם של כל כך הרבה חומרי הדברה על מוצר אחד ומוצרים רבים כל כך החורגים ממגבלות שאריות מקסימליות לחומרי הדברה, מעידה על כך שאנו רואים שיטות חקלאיות ירודות מאוד במדינות המקור, מה שמציב סיכון לסביבה שבה המוצרים האלה גדלים ; אשר מהווים סיכון לעובדי המשק המגדלים את סוגי התה הללו, ובסופו של דבר מהווים סיכון לצרכנים ההמשתמשים בסוגי התה המזוהמים".
LC - (100 Bags) Green Tea

לדוגמה, אנדוסולפן, אחד מחומרי הדברה הרעילים ביותר בשוק כיום, נמצא בתה מתוצרת Uncle Lee’s Legends of China Green Tea ו-Tetley Pure Green Tea. כידוע, Endosulfan הוא קוטל חרקים כלורי ודומה מבחינה כימית לקוטל DDT הידוע לשמצה (אשר נאסר לשימוש עוד לפני 48 שנים).

המשתמשים הגדולים ביותר של חומרי הדברה הם מגדלים מהודו, ברזיל, סין וארגנטינה, עם צריכה כה גבוהה של תה בארה"ב, לא פלא שחברת טטלי עושה מיקור לתה שלה מהודו וארגנטינה, בין היתר. Uncle Lee’s Legends of China Green Tea המהוללת מקבלת את התה שלה מ..., ניחשתם, סין. כפי שמצוין על אריזת התה ירוק שלה רשום לתפארת "התה ירוק המפורסם והלא מותסס של הדוד לי, גדל ונקטף טרי ממטעי התה במחוז פו ג'יאן של סין".אנדולספן אינו החומר היחידי שנמצא, קוטל החרקים Acetamaprid (מבוסס ניקוטין ואסור לשימוש בכמה מקומות), לא רק שהוא התגלה שפוגע בדבורים ובתוצרת הדבש, הוא גם מזיק בריאותית לבני אדם, ובמיוחד במוח של תינוקות.

עוד חומרים אסורים שנמצאו בתה מחברות ספציפיות הם: 

Bifenthrin - מסווג כ"מסרטן אנושי "על ידי ה- EPA האמריקני (בדומה ל-glyphosate). חומר הדברה זה נשאר זמן רב בסביבה והוא עשוי להצטבר בדגים. הוא גם רעיל מאוד לדגים ולאורגניזמים מימיים קטנים, הוא קטלני לדבורים

Carbendazim, קוטל פטריות שאסור בארה"ב, אך עדיין לגאלי במקומות אחרים (כמו ברזיל), נמצא כי יש השפעות שליליות על מערכת הרביה, והוא מסומן גם כחומר משבש אנדוקריני ומיני חזק .

Monocrotophos, קוטל חרקים אורגנו-פוספט, רעיל מאוד צליפורים ובני אדם, נאסר בארה"ב, האיחוד האירופי ומדינות רבות אחרות. מונוקורוטופוס נשאר לגאלי בהודו עד סוף 2017, וכיום הוא מוצא בהדרגה משימוש.


ולא רק חומרי הדברה, גם חומרי טעם וריח מהונדסים גנטית או מסוכנים לבעלי אלרגיה (לסויה לדוגמה). בישום של תה או שקיות התה עוזר ב'שדרוג' המוצר שייחשב איכותי או טבעי יותר, ולמעשה תה זול ורגיל יכול להפוך ל"תה צמחי מרפא ופירות יער טריים" בעזרת כמה טיפות של חומרי טעם וריח מלאכותיים ואפילו מזוככים מחומרים טבעיים - הכל כדי להעלות את יוקרתו ומחירו של התה.

גרינפיס גם פרסמו מחקר החושף מותגים פופולריים רבים של תה, המכילים רמות גבוהות של שאריות חומרי הדברה - חלקם אפילו נראו ממצאים חיוביים ל- DDT, חומר הדברה רעיל להפליא שנאסר לפני שנים.

את התוצאות המלאות ניתן לראות באתר של CBS, באתר גרינפיס וגם כאן.

החברות שבשקיות התה שלהן התגלו חומרי הדברה בריכוז מסוכן:

Tetley
– Pure Green Tea
– Long Leaf Green Tea
Twinings
– Classic Assam Tea
– Classic Lady Grey
– English Breakfast
– Earl Grey
Uncle Lee’s Legends of China
– Green Tea
– Jasmine Green Tea
Celestial Seasonings
– Authentic Green Tea
– Antioxidant Max Blackberry Pomegranate
– Antioxidant Max Blood Orange
– Antioxidant Max Dragon Fruit
– English Breakfast Black K-Cup
– Green Tea Honey Lemon Ginger
– Green Tea Peach Blossom
– Green Tea Raspberry Gardens
– Sleepytime Herbal Teas (Flagship)
– Sleepytime Kids Goodnight Grape Herbal
Lipton
– Clear Green Tea
– Darjeeling Tea
– Pure Green Tea
– Yellow Label Black Tea
No Name
– Black Tea
• King Cole
– Orange Pekoe
Signal
– Orange Pekoe Two Cups

ובחברות פחות מוכרות:

• Brooke Bond
– Red Label
– Red Label Natural Care
– Red Label Special
– 3 Roses Natural Care
– Taj Mahal
Golden Tips
– Nilgiri Tea
– Pure Darjeeling Tea
– Assam Tea
Goodricke
– Chai Strong CTC Long Leaf
– Roasted Darjeeling – Orange Pekoe
– Thurbo Flavoury Darjeeling Tea
– Thurbo Flavoury Darjeeling Tea
• Kanan Devan
Kho Cha
– Darjeeling
– Masala Chai
• Royal Girnar Cup Tea
• Tata Tea
– Tata Tea Gold
– Tata Tea Life
– Tata Tea Premium
• Wagh Bakri
– Good Morning Tea
– Perfect Premium Leaf Tea
– Strong & Refreshing Premium Leaf Tea
מקור

אין תגובות עדיין
מתכוני חגים
כתבות, הדרכה, מידע
הנצפים ביותר